MEGHÍVÓ - ALTERNÁLÓ MÉRNÖKKÉPZÉSI NAP
SEREGÉLYES, 1999.február 5.
A Phare HU-94-05 “Az oktatás és a gazdaság kapcsolatainak erősítése” keretében A Budapesti Műszaki Egyetemen 1996. szeptemberében megkezdődött az alternáló, ipari hátterű, mérnökképzés.
A projekt gondolatát a Dunaferr Rt. elnök-vezérigazgatója vetette fel a 90-es évek közepén. Az 1793-ban alapított nagyhírű CNAM francia oktatási intézmény a know-how átadását, a szakemberek kiképzését végezte. A projekt a Budapesti Műszaki Egyetemen került megvalósításra a Dunaferr, a CNAM és néhány további magyar, francia és német intézménnyel együttműködve.
A létrejött új képzési forma fő ismérvei: időtartam 4 szemeszter (a szakosodás 7-10. szemeszterei); az oktatás alternáló (szendvics) kurzus jelleggel részben az egyetemen, részben a vállalatoknál folyik, 6-6 hónapos ciklusokkal; a tananyag a vállalatok igényeinek figyelembe vételével kerül meghatározásra, a tananyagfejlesztést közösen végzik az egyetemi és vállalati szakemberek; a szakmai modul mellett a képzésben fontos szerepet játszanak a menedzsment, idegen és anyanyelvi kommunikációs ismeretek; a tanulók felvételének feltétele az egyetemi természettudományos és műszaki alapképzés teljesítése (pl. BME első 6 szemeszter); a tanulók megőrzik egyetemi hallgató státuszukat, a tanulmányok sikeres befejezése után a BME diplomáját kapják meg; minden tanuló munkáját egy ipari és egyetemi tutor segíti (az oktatás alapegysége a tanuló - ipari tutor - egyetemi tutor hármas); a hallgatók felvétele, a tanulmányok értékelése közösen történik, illeszkedve az egyetemi kredit rendszerhez, a vállalat elvárásaihoz, a diákok a vállalatokkal szerződést kötnek, mely részletezi az elvárásokat, juttatásokat (pl. ösztöndíj, szállás, étkezés, munkaruha).
4 szakmai modul (építészet, környezettechnika-menedzsment, folyamat-szabályozás, acélszerkezetek), továbbá 3 humán modul (menedzsment, idegen nyelvű / angol /, anyanyelvi kommunikáció) került kifejlesztésre, a részvevő hallgatók létszáma kb. 30 fő.
A Phare projekt igazolta az alternáló mérnökképzés hazai létjogosultságát. Az ott megkezdett munka folytatására (a szervezeti keretek létrehozása, a finanszírozási kérdések megoldása, az eredmények kiterjesztésére más vállalatok, felsőoktatási intézmények irányába) lehetőség van a TEMPUS UM-JEP 13352 projekt keretében.
A projekt alakuló konzorciumi ülését megelőzően
szervezünk, amelyre ezennel TISZTELETTEL MEGHÍVOM.
Az ülés tervezett főbb pro
grampontjai (időpont):Meghívott vendégek: vállalati, minisztériumi szakemberek, alternáló képzést folytató intézmények képviselői, külföldi szakértők.
Örömünkre szolgálna, ha aktív részvételével, hozzászólásával segítené a magyarországi szoros gazdasági kapcsolatokon alapuló mérnökképzés ügyét.
Üdvözlettel, viszont látásra Seregélyesen
Moson Péter
projekt koordinátor
Melléklet: Jelentkezési Lap.
Ui: A BME két projektjéről információ (pályázat, jelentések) megtalálható a hálózaton: http://tutor.nok.bme.hu/sandwich/general/title.htm címen. Szívesen állok rendelkezésükre:
Tel: +36-30-9329-626, email: moson@ tutor.nok.bme.hu .