Előterjesztés a BME Rektori Értekezlet 1999. Március 1-i ülésére

 

Tárgy: alternáló (szendvics) képzés

 

A Budapesti Műszaki Egyetemen, kísérleti jelleggel, 1996. szeptemberében kezdődött meg az alternáló mérnökképzés a Phare HU-94-05 “Az oktatás és a gazdaság kapcsolatainak erősítése” program keretében. Az oktatás módszertana a francia CNAM tapasztalatainak hazai adaptálása. A fő vállalati partnerünk a Dunaferr Rt.

 

A Phare projektek igazolták az alternáló mérnökképzés hazai létjogosultságát. A szakképzési hozzájárulásról szóló 1996. Évi LXXVII. Törvény tervezett módosítása lehetővé teszi az ilyen képzések finanszírozását, hosszú távú fenntarthatóságát.

 

A BME TANOK létrehozott egy szervezeti egységet az alternáló képzések egyetemi összehangolására. Az 1998-2000 időszakra elnyert TEMPUS University Management 13352-98 projekt lehetővé teszi:

 

Javasolt, hogy Vörös Ferenc rektorhelyettes úr felügyelete alatt jöjjön létre egy bizottság a különböző karokon megvalósuló "szendvics" képzések közös elemeinek rögzítésére (pl. formai kérdések, mint az ipari szakasz kezdete - vége; tartalmi kérések, mint az ipari szakaszban végzett munka értékelése).

 

Ui: A témáról részletesebb leírás található a http://tutor.nok.bme.hu/sandwich/general/title.htm címen.