1111. Budapest, Mûegyetem rkp. 3

Tel.: 463 - 35-46

Fax.: 463 - 25-61

Ikt. sz.:

BUDAPESTI MÛSZAKI EGYETEM

Nyitott és Távoktatási Bizottság

1996. október 31.

Dr. Molnár Károly

dékán úrnak

Gépészmérnöki Kar

Tárgy: szendvics típusú mérnökképzés

Tisztelt Dékán Úr!

Hivatkozással a BME vezetésével 1996. tavaszán folytatott megbeszélésekre engedje meg, hogy röviden beszámoljak a a PHARE "Az oktatása és gazdaság kapcsolatainak erõsítése" program keretében megvalósuló alternáló mérnökképzési projekt elõrehaladásáról.

Az új mérnökképzési forma általános céljairól szíves felhasználásra mellékelek egy ismertetõt. Itt most csak a projekt hivatalos kezdete (1996. június 15.) óta eltelt legfontosabb eseményeket sorolom fel:

Létrejött az információs rendszer, melyet terveink szerint több célra (tájékoztatás, egyetem-vállalat-hallgató-konzorcium-nemzetközi partnerek stb. közötti kommunikáció, távoktatás) kívánunk felhasználni. Kérem tekintse meg a http://tutor.nok.bme.hu címen.

1996. szeptemberében, kísérleti jelleggel, megindult az oktatás: acélszerkezetek (Építõmérnöki Kar), folyamatszabályozás (Villamosmérnöki és Informatikai Kar), környezettechnika-menedzsment (Gépészmérnöki Kar).

1996. szeptember27-én 15 hallgatónk a Dunaferr Rt.-vel példaértékû vállalati szerzõdést írt alá az alternáló képzésben való részvételrõl.

1996. október 17-én a BME, egy kétnapos francia-magyar együttmûködési program keretében, hivatalosan megnyitotta az új oktatási formát. Dr. Bíró Péter rektor úr beszédét követõen 11 hozzászóló (közöttük M. F. Nicoullaud a Francia Köztársaság budapesti nagykövete, Dr. Forgács András az MKM helyettes államtitkára, Dr. Zsíros Mária a Dunaferr Humánpolitikai igazgatója, a francia és magyar külügy, oktatásügyi minisztériumok magas rangú tisztviselõi, a hallgatóság képviselõi) fejtette ki véleményét az alternáló mérnökképzés jövõjérõl.

A projekt következõ szakaszában (1997. februárig) elõttünk álló legfontosabb feladatok:

1. Az alternáló képzésben érdekelt felek (a BME karai, tanszékei, oktatói; a vállalatok, gazdálkodói szervezetek; a hallgatóság) széleskörû tájékoztatása.

2. A képzés hosszú távú mûködtetésének jogi, pénzügyi, oktatási stb. vizsgálata.

3. A kettõs tutorálás intézményének kidolgozása, a jelenlegi hallgatók tavaszi (a vállalatnál töltendõ) szemeszterének elõkészítése.

4. 1997 õszi indításra tervezett modulok elõkészítése.

Tisztelt Dékán Úr!

Megköszönve Ön és munkatársai (csak a projekt modulvezetõit sorolom fel: Dr. Lajos Tamás, Dr. Parti Mihály) eddigi tevékenységét, kérem segítségét a fenti feladatok végrehajtásában. Elsõsorban a tanszékek, az ismeretségi körébe tartozó vállalatok informálására, további szendvics kurzusok kezdeményezésére gondolok.


Üdvözlettel

Dr. Moson Péter

projekt koordinátor

Ref:sandwich/dekan1