Szendvics (alternáló) típusú mérnökképzés

a BME Gépészmérnöki Karán.

 

 

A BME Gépészmérnöki Karán 1996 őszétől kezdve folyik szendvics típusú gépészmérnök képzés. A képzés tantervének kidolgozása nem követelt alapvető tantervi módosításokat, a karon jelenleg működő tanterv struktúrája lehetővé tette, hogy a szendvics típusú gépészmérnök képzés tanterve nem túl nagy beavatkozással beilleszthető legyen.A "szendvics tanterv" áttekintéséhez a kari tanterv néhány jellegzetességeit meg kell ismerni.

 

A gépészmérnök képzés tantervéről

A gépészmérnök képzés első három éve közös alapképzés. A hat félév alatt a mintatanterv 40 kötelező és három szabadon választható tárgyat tartalmaz. Ebben a tantervi blokkban minden, a gépészet szempontjából "nélkülözhetetlen" alaptárgy helyet kapott a matematikától kezdve az áramlástechnikai és kalorikus gépekig.

Az alaptárgyi blokkot követi az úgynevezett "moduláris rendszerű" szakképzés. Itt négy kategóriába sorolt 23 különböző modul közül kell kettőt (szakmailag "távol esőt") választani a hallgatóknak. Egy kategóriában 5-6 modul van, a hallgatók két különböző kategóriából választanak egy - egy modult. Egy modul (kötelező és kötelezően választható tárgyai) 28 óra (36-38 krp.) elfoglaltságot jelentenek. A tanterv elkészítését az a szabály teszi lehetővé, hogy egy modul-kategória összes órái ugyanabban az időpontban vannak. így bármelyik két modul-kategóriából választ a hallgató, a választott modul tárgyai hallgathatók. Egy - egy modul oktatása egy délelőtt és egy másik nap délutánján folyik.

 

A szendvics típusú képzés tantervéről

A szendvics típusú képzés az alapképzést követi, tehát a moduláris szakképzésbe kell beiktatni. A megvalósításra két változat is született és mindkettő szerint folyt már képzés. Közös jellegzetességük, hogy a 7. és 9. szemeszter egyetemi képzés, a 8. és 10. szemeszter pedig ipari gyakorlat.

 

a.) Ha az ipari gyakorlat budapesti cégnél folyik (vagyis a hallgatók végig Budapesten vannak), akkor a szendvics típusú képzés alig kíván tanterv módosítást.

b.) Ha az ipari gyakorlat nem budapesti cégnél folyik (vagyis a hallgatók Budapesttől távol vannak az ipari gyakorlat alatt), akkor a szendvics típusú képzés az alábbi tanterv módosítást követelte:

 

Az említett tanterv módosítások és a szendvics típusú képzéssel együtt járó szervezési, és adminisztratív feladatok jelentős többlet-terhelést rónak a képzésben résztvevő oktatókra.

 

Budapest, 1999. február 27.

 

dr. Halász Gábor