A 2005-ös Európai Mobilitási Nívódíjon a felsőoktatási hallgatók számára megvalósított projektek kategóriájában a legjobb 5 közé került projekt

 

A pályázó intézmény neve: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), TANOK, Francia Tagozat

A projekt címe: A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Francia Tagozata első éves hallgatóinak nyári szakmai gyakorlata

A pályázat benyújtásának éve: 2001

A projekt összefoglalása:

A BME Francia Tagozata 1991 óta kínált az Egyetem 7 kara hallgatóinak lehetőséget arra, hogy általános mérnöki tanulmányaik első 2 évét francia nyelven végezzék, és ennek elvégzése után kettős francia-magyar bizonyítványt szerezzenek. A kétéves képzés kötelező részét képezi egy minimum 1 hónapos franciaországi szakmai gyakorlat. Mivel a BME e célra rendelkezésre álló forrásai nem bizonyultak elegendőnek, az egyetem a Leonardo program támogatására pályázott.

A projekt keretében 24 hallgató utazott ki az első év végén, hogy a kötelező munkahelyi gyakorlatát francia vállalatoknál teljesítse. A hallgatók a gépész-, a közlekedés-, az építész-, az építő-, a vegyész-, a villamosmérnöki és informatikai, illetve a gazdaságtudományi karról kerültek kiválasztásra tanulmányi eredményeik alapján. A kiutazás előtt a diákok egy felkészítő kurzuson vettek részt, mely külön kitért a Franciaországban várható kulturális különbségekre. A 3 hónapos szakmai gyakorlat alatt a kedvezményezettek a tanulmányi szakterületükhöz illeszkedő feladatokat végeztek a fogadóhelyeken egy helyi mentor irányítása mellett. A fogadó intézmények felkutatása és a partnerekkel való kapcsolattartás feladatát a Francia Tagozat vállalati kapcsolatokkal foglalkozó francia munkatársa látta el a projekt során. A tagozat munkatársai felkeresték a kedvezményezetteket egy monitoring látogatáson a franciaországi tartózkodásuk ideje alatt, és a mentorukkal együtt közösen értékelték gyakorlatuk előrehaladását. A projektben összes résztvevője értékelte a tevékenységeket. A diákok hazatérésük után a kint szerzett szakmai tapasztalataikat írásban (kb. 20 oldalas tanulmány), és szóban is bemutatták franciául egy szakmai-nyelvi bizottság előtt. A gyakorlatért, prezentációért érdemjegyet is kaptak az egyetemtől.

 

A projekt kiemelkedő minőségi elemei:

A gyakorlatok során a kedvezményezettek betekintést nyertek a francia vállalatok működésébe, megismerték a saját szakterületükön használatos munkafolyamatokat és technológiákat, gyakorlatot szereztek a feladatok megoldásában, ezek dokumentálásában, és megtanulták, hogyan kell az elért eredményeiket idegen nyelven írásban és szóban bemutatniuk. A külföldön eltöltött hónapok eredményeképpen nyelvi, interkultúrális, kommunikációs és alkalmazkodó képességeik fejlődtek, önállóbbá és magabiztosabbá váltak.

A projektmenedzsmentet egy korszerű projekt honlap segítette, amelyen a résztvevő partnerek naprakészen nyomon követhették a projekt alakulását, és hozzáfértek az aktuális információkhoz, dokumentumokhoz. Ez a jól bejáratott Internet-alapú projektmenedzsment mintául szolgált a pályázó intézmény későbbi mobilitási projektjeinek végrehajtásához. A projekt következtében új franciaországi vállalati és egyetemi kapcsolatokkal gazdagodott az Egyetem, amelyeket más hallgatói projektek szervezéséhez is fel tud használni.

A francia nyelvű képzés két évének elvégzése után a hallgatók megkapták a BME és a francia INSA de Rennes által közösen kiállított kettős bizonyítványt.

 

Ez a projekt 2002-ben magyar Mobilitási Nívódíjat nyert a „Projektmenedzsment” és a Fenntarthatóság” kategóriákban.

 

Kontakt személy: Dr. Moson Péter, a BME francia nyelvű képzésének vezetője, moson@bme-tk.bme.hu . Főbb hazai közreműködők: Kovácsné dr. Bende Margit projekt koordinátor, Varga Ildikó pénzügyi felelős, Korai Pálné adminisztratív munkatárs, Németh Bernadett pénzügyi munkatárs. Francia közreműködők: Marion Leroy, Elza Thual.