A Budapesti Mûszaki Egyetem Gépészmérnöki Karán az Áramlástan Tanszék gondozásában három területen folyik környezettechnika oktatás:

az okleveles képzés keretében a Környezettechnika modulban és a Környezettechnika-Menedzsment modulban (un. szendvics képzés), valamit a fõiskolai képzés keretében a Környezettechnika szakirányban.

A képzés általános célja lényegében mindhárom területen megismertetni a hallgatókat:

- a bioszféra szennyezõdésének fogalmával és a szennyezõdéseknek az élõ- és az élettelen világra, valamint a klímára gyakorolt hatásával,

- a keletkezõ és a kibocsátott szennyezõk mennyiségének csökkentési lehetõségeivel, módjaival,

- a kibocsátott szennyezõk lokális és globális terjedésének folyamataival (diszperzió, eloszlás, hígulás, koncentrálódás, átalakulás),

- a környezetvédelem jogi és igazgatási eszközeivel és feladataival, társadalmi-politikai összefüggéseivel, a technika, a technológia értékelésének módszereivel.

Az oktatási cél ebbõl következõen az okleveles képzésben a hallgatók felkészítése - környezetvédelmi gépészeti berendezések fejlesztésére, tervezésére, üzemeltetésére, - környezetvédelmi mérésekkel, környezetvédelmi hatásvizsgálattal és auditálással, kárelhárítással valamint - anyag-, energia- és hulladékmérleg készítésével összefüggõ feladatok megtervezésére és irányítására, mely a szendvics képzés területén kiegészül menedzseri feladatok ellátására való felkészítéssel a környezetvédelemmel összefüggõ területeken, a gazdaság és az ipar különbözõ szektoraiban.

A fõiskolai képzésben legfontosabb cél a hallgatók felkészítése a környezetvédelmi követelmények érvényesítésére az üzemekben és a közigazgatásban, valamint az okleveles képzésben megfogalmazott feladatok irányítására, szervezésére és végrehajtására.

Mindhárom területen alapvetõen fontos a környezetvédelmi problémák megoldására való fokozott elhivatottság és készség kialakítása, beleértve a környezetvédelem társadalmi vetületeit is.

Ennek megfelelõen a hallgatók a következõ részterületeken kapnak mélyreható ismereteket: - levegõtisztaság védelem - víztisztaság védelem - hulladékkezelés - zajvédelem - környezetvédelmi mérések - menedzsment - környezetvédelmi hatásvizsgálat - a környezetvédelem államigazgatási, jogi, gazdasági és társadalmi kérdései.

A szendvics jellegû mérnökképzést az Európai Közösség több országában alkalmazzák, a hazai oktatást a közel 200 éves múltra visszatekintõ francia intézet (CNAM) tapasztalatainak figyelembevételével szerveztük meg. A szendvics képzés fontosabb jellemzõi a következõk:

* A képzésben résztvevõk az egyetem hallgatói és egyúttal egy ipari vállalat munkatársai, kiegészítõ ösztöndíjjal. * A 11 hónapos tanév felét az egyetemen, másik felét ipari üzemben töltik a hallgatók. * Minden hallgató munkáját egy egyetemi és egy ipari tutor segíti, irányítja. * A képzés ipari szakasza alatt az adott vállalathoz kapcsolódó feladatokat oldanak meg a hallgatók. * A képzésben jelentõs helyet kapnak a menedzsment és a kommunikációs ismeretek, valamint további nyelvi képzés. * A képzés igen nagy mértékben hozzájárulhat a biztos elhelyezkedéshez, a külföldi tapasztalatok szerint is. A szendvics képzés megszervezése része a Budapesti Mûszaki Egyetem és a DUNAFERR Rt. együttmûködési szerzõdésében megfogalmazott feladatoknak. E szerzõdésben a BME vállalta az ipari hátterû szendvicsképzés megvalósítását három szakirányban, ezen belül a környezettechnika szakirányban is.

A Gépészmérnöki Kar környezetvédelmi oktatásában a Kar hat tanszéke, az Egyetem három kara és az ELTE TTK több oktatója, valamint számos ipari szakember vesz részt. Az oktatásban nagy mértékben támaszkodunk a Környezetvédelmi Felügyelõségek gyakorlati tapasztalataira, az ottani szakembergárda részvételére az elméleti és a gyakorlati oktatásban, valamint a hallgatók helyszíni gyakorlati képzésében.


Home page