FONTOSABB SZAKMAI TANTÁRGYAK ANNOTÁCIÓI

Alkalmazott áramlástan

Csõhálózatok méretezése. Kétdimenziós áramlások számítása összenyomhatatlan közegek esetén. Határréteg tulajdonságai és leírása. Turbulencia modellezés. Transzportfolyamatok alapjai. Hasonlósági számok.

Mûszaki akusztika

A hang fogalma, a hullám természetének és a közeg áramlás sajátosságának bemutatása. Lineáris akusztikai közelítés, hangsebesség, homogén akusztikai hullámegyenlet és megoldásai. Hangspektrum, keskeny-, oktáv- és tercsávos felbontás. Akusztikai hasonlóság. Hangforrások. Energetikai viszonyok az akusztikában. Akusztikai mennyiségek szintes írásmódja. Az akusztikai impedanciák. Hangterjedés szabad térben, pont- és vonalszerû hangforrások távoltéri közelítései. Hangterjedés csatornában. Akusztikai rezonátorok. Hangterjedés közeghatáron keresztül. Egyszerû és összetett falak hanggátlása. Határolt terek akusztikai viszonyai.

Hulladékkezelés

A hulladékok keletkezése, osztályozása, fõbb jellemzõik, káros hatásuk az emberi egészségre és a természeti környezetre. A kommunális és a termelési hulladékok fõbb jellemzõi, keletkezésük, gyûjtésük, szállításuk, feldolgozásuk, elhelyezésük, ártalmatlanításuk. Vegyi hulladékok kezelése és ártalmatlanítása. Radioaktív hulladékok keletkezése, típusai, ártalmatlanítása. Egészségügyi hulladékok kezelése. Veszélyes hulladékok kezelése. Regionális hulladékkezelés. Hulladékgazdálkodás. Hasznosítható hulladékok csoportosítása és kezelése. A hulladékkezelõ gépek és berendezések üzemeltetése. Hulladékégetõ berendezések. Egyéb ártalmatlanítási módszerek. Hulladéktelepek csurgalékvizeinek gyûjtése, feldolgozása, a membrántechnika alkalmazása. Folyékony hulladékok elszikkasztása, hatása a talajvízre. Veszélyes folyékony hulladékok besajtolása kimerült szénhidrogén tárolóba. Hulladék elhelyezéssel kombinált rekultiváció. Hulladékmentes, hulladékszegény technológiák.

Környezet-menedzsment

A vállalat külsõ kapcsolatrendszerének elemei, menedzselése. Az érdekcsoport koncepció. A vállalati környezeti menedzsmentrendszer elemei, értékelési módjai. A környezeti vállalatvizsgálat, a környezeti audit fogalma és formái. A környezeti vállalatvizsgálat módszertani kérdései. A környezeti hatásvizsgálat tartalma, funkciói, folyamata. A környezeti hatásvizsgálat és döntéshozatal. Öko-marketing, az öko-marketing alkalmazási területei. Defenzív-offenzív-, innovatív környezetstratégia. A környezeti piac fogalma, terjedelme és sajátosságai.

Levegõtisztaság-védelem

Légszennyezések keletkezése és forrásai. Emisszió csökkentésének módszerei. Gáznemû szennyezõk leválasztásának módszerei: abszorpció, adszorpció, reakciótechnika és a membrántechnika alkalmazása, elméleti alapjaik. Különféle komponensek leválasztása (pl. kéndioxid, nitrogén oxidok, illékony komponensek, VOC, halogénezett komponensek, higanygõzök, stb.). A berendezések szerkezeti kialakítása. Konkrét alkalmazások bemutatása, összehasonlításuk, értékelésük. Szerves komponensek katalitikus és nem katalitikus elégetése. Biológiai módszerek alkalmazása. Hulladékégetõk füstgázának tisztítása. Porszemcse dinamika, süllyedési sebesség, porszemcse pálya számítás. Szedimentálás. A portartalmú gázok tisztításának alapjai, a szûréselmélet alapjai. Ipari szûrõk, száraz és nedves leválasztók, mosók. Portalanító rendszerek csoportosítása, fõbb jellemzõik, mûködésük. A villamos porleválasztók felépítése, mûködése, üzemeltetése. Meteorológiai alapismeretek. Az idõjárási és éghajlati elemek. A légkör. A meteorológiai archiválás, adatcsere. A csapadék keletkezése és formái. Ciklonok, anticiklonok, idõjárási frontok. A légköri határrétegek szerkezete. A hõ- és vízháztartás egyenletei. A légszennyezés folyamata, mérése, modellezése és hatásai.. Szennyezõanyagok légköri terjedése, terjedési modellek. A terjedés idõbeli folyamatai, tartamdiagrammja, dózisai, a légszennyezõ hatás értékelése. A légköri stabilitás fogalma, befolyásoló tényezõk. Járulékos kéménymagasság fogalma, befolyásoló tényezõk.

Víztisztaság-védelem

Vízellátás, vízbázisok, vízbázisok szennyezõdése és védelme, víztárolók. Ivóvíz és ipari víz nyerése, tisztítása és berendezései. Vízellátó rendszerek. A hálózat kialakítása, épületek vízellátása. Szennyvízelvezetés épületben és közterületen, ennek környezetvédelmi problémái. Nagykonyhák, mosodák, uszodák, egészségügyi létesítmények vízellátása, vízelvezetése. Szennyvizek fajtái. Szennyvízgyûjtõ rendszerek. Szennyvizek szennyezõ anyagai, azok mérési módja (szerves és szervetlen szennyezõ anyagok, mérgezõ szennyezõk, BOI, KOI). Települési szennyvizek tisztításának általános sémája. A tisztítás költségei. Fizikai szennyvíztisztítás és berendezései. Kémiai szennyvíztisztítás. Biológiai szennyvíztisztítás: aerob és anaerob folyamatok. Nitrifikálás és denitrifikálás. Csepegtetõtestes technológia. Eleveniszapos tisztítási technológia. Levegõztetõk és hatásosságuk. Reaktor megoldások. Többlépcsõs tisztítás. Kémiai és biológiai tisztítás összekapcsolása. Szennyvizek fertõtlenítése. Szennyvíztisztítók felépítése, üzemeltetése. A membrántechnika alkalmazása a szennyvíztisztításban. Az iszapkezelés jelentõsége, célja. Iszapsûrítés, kondicionálás és stabilizálás. Az iszapok víztelenítése, fertõtlenítése, szárítása, égetése. Iszapok hasznosítása, végsõ elhelyezése.

Zajvédelem

A zajvédelem alapelvei. A testhang és forrásai, lesugárzási viszonyok vizsgálata. Mechanikus hajtómûvek zaja, villamos gépek zaja. Áramlási jelenségek által okozott zajok és csökkentésük. Termikus eredetû zajok, égészaj. Zajcsökkentési módszerek szabad térben elhelyezett hangforrások esetén. A zaj terjedésének megakadályozása csatornában, elnyelésen és visszaverõdésen alapuló csillapítókkal. Határolt terek zajvédelmi problémái. Az egyéni zajvédelem eszközei. Aktív zajcsökkentés. Lakó és pihenõ környezet, ipartelepek és a közlekedés zajvédelmi kérdései. A zaj hatása az emberi szervezetre. Szubjektív akusztikai mérõszámok. Zajvédelmi határértékek. Akusztikai illetve zajvédelmi mérések, hangtér zajvédelmi minõsítése (önálló feladat), labor és mûszer bemutató.

Környezettechnikai mérések

Szemcseméret eloszlás és szemcseméret analízis. Szûrõpapír ellenállásának mérése. Porszûrõ üzemeltetése, portalanítási hatásosságának és nyomásesésének mérése. Ciklon/ciklontelep-, zsákos szûrõ-, és szövetszûrõ üzemeltetése, ellenállásának és porleválasztási hatásosságának mérése. Pormérõ szonda alkalmazása. Szennyezés terjedés az atmoszférában. Kéndioxid leválasztás mérése, szelektív leválasztás. Ammónia emisszió csökkentés. Kazánemisszió vizsgálata, gázemisszió mérõrendszer. Diesel-motor és benzinmotor emisszió mérése. Levegõ összetétel vizsgálata. Ipari véggázok tisztítása. Szennyvizek KOI és BOI értékének mérése, olajtartalom mérés. Vákuum-dobszûrõ üzemeltetése, vizsgálata. Ioncserés víztisztítás. Vegyszeres szennyvíz tisztítás (fáziselválasztással). Biológiai eleveniszapos aerob szerves anyag lebontás. Anaerob biológia szennyvíz tisztítás. Nitrogén és foszfor eltávolítás. Ivóvíz tisztítás (ammónia, nitrit, nitrát, vas, mangán és gáz eltávolítás). Iszapkezelés, víztelenítés. Veszélyes hulladék vizsgálata, minõsítése, kezelése, ártalmatlanítás. Atomerõmûvi radioaktív hulladékoldatok gamma-spektrometriás mérése. Hangforrás hangteljesítmény-szintjének meghatározása szabad- és zengõtérben. Radiális ventilátor kisugárzott hangteljesítmény-szintjének meghatározása. Tetszõleges hangtér zajvédelmi minõsítése. Zajvédõ tokozás beiktatási veszteségének mérése. (a kísérleti vizsgálatok egy részét a Környezetvédelmi Felügyelõségeken szervezzük meg, évenkénti egyeztetéssel, az anyagi körülményektõl is függõen)

Környezeti jog és gazdaságtan

A környezetvédelmi jog alapfogalmai és elvei. A környezethez való jog. A környezetvédelem szabályozása. A hatáskörök megosztása. A polgári jog eszközei, az iparjogvédelemtõl a kártérítési felelõsségig. Az objektív felelõsség. Nemzetközi együttmûködés és jogi alapjai. Az Európai Unió környezetvédelmi jogának alapkategóriái. A környezetvédelmi hatósági rendszer felépítése, mûködése. A közigazgatás eszközei és intézményrendszere. Jogérvényesítés, politika és környezetvédelem, a közvélemény tájékoztatása, alakítása/alakulása. Állami környezetpolitika. A környezetvédelmi törvény és a nyilvánosság, a lakosság önszervezõ szerepe. A hulladékkezelés jogi szabályozása. Természet, gazdaság, piac. Környezeti és piaci elégtelenségek. A környezetszabályozás elméleti összefüggései, szükségessége. A klasszikus piacszabályozó mechanizmus, közvetlen szabályozás, normák. Külsõ gazdasági hatások. Közjavak. A piaci közgazdasági eszközök alkalmazása. A környezeti szabályozás gyakorlata és eszközei a fejlett ipari országokban. Közgazdasági vagy piaci eszközök. Direkt és indirekt szabályozás értékelése. A szennyezõ fizet elv és a gazdasági eszközök. Kritériumok a szabályozóeszköz kiválasztásához. Költség-haszon elemzés. Költséghatékonyság elemzés. Kárszámítás. Kockázatelemzés. Környezeti szempontú technológia értékelés, életciklus elemzés.

Környezetorientált anyag- és energiagazdálkodás

A technológia fogalma és szerepe a társadalmi szükségletek kielégítésében. Az anyag és energia folyamatokat meghatározó tényezõk. Az anyag és energia veszteségek és a környezet kapcsolata. Az intenzív és extenzív környezetvédelem lehetõségei. Gazdálkodó szervezetek környezetvédelmi kérdése: a technológiai és a technológiát követõ folyamatok anyag és energia átalakításai. Az anyag és energia átalakítási folyamatok modellezési technikái. Egyensúlyt mutató rendszerek - anyag és energia - modellezési módszere: forgalmi diagramok módszere (FDM), elméleti alapjai és összefüggései. Költségforgalmi diagramok. Technológiák értékelemzése az FDM segítségével. Környezetvédelmi controlling és környezetvédelmi költségoptimalizálás. Anyag- és energiatakarékossági stratégiák és taktikák.

Numerikus áramlástan

A közelítés fizikai szintje, az áramlástani egyenletek szabványos közelítései. Turbulenciamodellezés. Az egyenletek tipusa, kezdeti és peremfeltételek. Diszkretizációs módszerek. Konzisztencia, stabilitás, konvergencia. Áramlástani szoftverek alkalmazása.

Hulladékok hasznosítása, ártalmatlanítás

A hulladékok környezetkárosító hatása. A termelési hulladékok osztályozása, mennyisége és fõbb jellemzõi. A hulladékkezelõ gépek és berendezések elõkészítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges adatok. A hulladék hasznosítása (recycling). Hulladékégetõ berendezések. A hulladékok elhelyezésének eszközei. Hulladékmentes, hulladékszegény technológiák. Veszélyes hulladékok ártalmatlanítása.

Humánökológia alapjai

A Föld globális folyamatai, lokális és globális sérülések a természet rendjében. Természettudományi, társadalomtudományi és embertudományi ismeretek integrálásának szükségessége, szemléletváltás, értékrendváltás. Ökológiai szempontok érvényesítése a természet átalakításában.

Ipari szellõzés

Ipari szellõztetõ berendezések tervezési szempontjai. Szellõzõ légtérfogatáram meghatározása stacioner és instacioner esetben. Gáznemû szennyezõanyagok leválasztási lehetõségei, porok fajtái, tulajdonságai. A por aerodinamikája. Porleválasztók, szûrõk. Különleges technológiákat kiszolgáló szellõztetõ berendezések méretezése. Burkolatos és peremes elszívások. Porleválasztók.

Környezetföldtan 2+0

A környezetföldtan témakörei, az információszerzés sajátosságai. Környezetföldtani auditálás megtervezése és végrehajtása. Helyszíni környezetanalitikai vizsgálatok és korlátaik. Környezetföldtani folyamatok, anyagtározódási jelenségek. Szennyezõ anyag migrációja, diffúziója. A talajvízzel együtt mozgó oldott szennyezõdés szorpciós fékezése. A felszín alatti régió tulajdonságai és folyamatai, modellezése. A felszín alatti víz védelme: a talajvíz, a rétegvíz és a karsztvíz védelme. Hulladékelhelyezés, terület-kiválasztás és területminõsítés. A csurgalékvíz. Rekultiváció. Ipari területek rehabilitációja. Felszín alatti régió környezeti állapotának értékelése, szennyezõdésének elhárítása, ennek lehetõségei, tervezése és korlátai.



Home page